Dolar

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. EKONOMİ HABERLERİ
  3. Merkez Bankası Anketinde Yıl Sonu Dolar Tahmini Yükseldi!

Merkez Bankası Anketinde Yıl Sonu Dolar Tahmini Yükseldi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gerçekleştirdiği Haziran ayı piyasa katılımcıları anketine göre, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerin 2023 yıl sonu Dolar/TL beklentisi bir önceki ankete kıyasla yükseldi.

Piyasaların yıl sonu dolar beklentisi ne?

Önceki anket döneminde 23,09 TL olan Dolar/TL beklentisi, bu anket döneminde 26,18 TL olarak kaydedildi.

Bu değişiklik, piyasa katılımcılarının doların Türk lirası karşısında değer kazanacağına yönelik daha güçlü bir beklenti taşıdıklarını göstermektedir. Ancak, belirtmek gerekir ki, piyasa beklentileri birçok faktörden etkilenebilir ve gerçekleşmeyebilir. Dolayısıyla, bu sadece katılımcıların beklentilerini yansıtan bir anket sonucudur ve piyasa koşulları değişebilir.

İlginizi Çekebilir: Kâr Realizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Aynı anket dönemlerinde 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise sırasıyla 24,61 TL ve 28,99 TL olarak kaydedildi.

Gecelik faiz oranı beklentisi yükseldi

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’ndaki gecelik faiz oranı beklentisi önemli ölçüde yükseldi, %9,21‘den %18,13‘e çıktı.

TCMB’nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi önemli ölçüde artış gösterdi, %8,5‘ten %17,56‘ya yükseldi.

Anket katılımcılarının cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi, önceki anket dönemine kıyasla yükseldi ve %37,17‘den %38,55‘e çıktı.

Anket katılımcılarının 12 ay sonrası TÜFE beklentisi, önceki anket dönemine kıyasla hafif bir artış gösterdi ve %29,84‘ten %30,65‘e yükseldi. Aynı anket dönemlerinde, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise sırasıyla %17,74 ve %18,12 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası Anketinde Yıl Sonu Dolar Tahmini Yükseldi!
Yorum Yap
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!