XRP

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

XRP’nin %30’luk Hedef Fiyat Artışı Gerçekleşti: Şimdi Neler Olacak? l İbrahim COŞAR

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

XRP 2022 yılının Kasım ayından bu yana en büyük fiyat artışını yaşıyor, fakat bir gelecek var mı?

18 Mart 2023 tarihinde yazdığım XRP analiz yazımda verdiğim hedefleri sırasıyla vurduk ve 3 günde XRP’de %30’luk bir yükseliş yaşadık. Bu olağanüstü artış, XRP’nin değerini en son Kasım ayında görülen seviyelere geri getirdiği için trader’lar ve yatırımcılar arasında coşkuyu yeniden alevlendirdi.

WD6ZvHWM
XRP/USDT Günlük Grafik. Kaynak: TradingView

Bir önceki “XRP Fiyatını Zirveye Taşıyacak 2 Önemli Yükseliş Faktörü” adlı XRP analiz yazımı okumadıysanız yazı adının üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu analiz yazım 5-6 gün önce yazdığım bu analiz yazımın devamı niteliğinde olacağı için eski analiz yazısını da okumanızda fayda var.

Bu yazımda da sırasıyla teknik ve temel analiz yapacağım.

İlginizi Çekebilir: Space ID (ID) Nedir? Binance Launchpad’in Projesi ve Space ID Satın Alma Rehberi

XRP Teknik Analiz

Bu yazıyı yazdığım sırada, XRP son 24 saatte yüzde 4,59 artışla 0,4459 dolardan işlem görüyor.

XRP MA 200’ü direncini kırmayı başardıktan sonra hedeflerin gelmesi de çok kısa sürdü. Peki bundan sonra teknik olarak XRP’de neler olabilir?

xrp 2
XRP/USDT 4 Saatlik Grafik. Kaynak: TradingView

Eğer böyle giderse XRP’de bir süre daha yükseliş devam edecektir. Çünkü aylardır kıramadığı seviyeyi kırdı ve artık yeni bir senaryoya başlıyor. Hem 4 saatlik grafikte hem de günlük grafikte RSI’ın yönü yükselişin devam edeceğine işaret ediyor.

Ayrıca burada dikkatimi çeken bir bayrak formasyonu oluşumu var. XRP fiyat hareketleri şuan yükselen bayrak formasyonu oluşturuyor. Bu formasyonda yukarı kırılım görürsek muhtemelen XRP’de 0,55 dolar seviyesini görebiliriz. Eğer bu bayrak formasyonu çalışırsa yaklaşık %20’lik bir yükseliş daha görebiliriz.

Ben bu formasyon oluşumunu baz alarak ve bu formasyonun fiyat hedefine göre pozisyon almayı daha mantıklı buluyorum. Bu bayrak formasyonunu kapsayacak şekilde FİB çektiğimde ise 0,4700 dolar seviyesi tekrar kırılırsa o seviyelerden trene atlayıp 0,5500 dolar seviyesinde işlemi kapatırım. Stop emrimi ise 0,4300 dolar seviyesine vereceğim. Aynı zamanda FİB seviyesi olan 0,4700 dolar seviyesi geldiğinde yükselen bayrak formasyonu kırılımı da fazlasıyla gerçekleşmiş oluyor.

Giriş Seviyesi: 0,4700 dolar

Hedef Fiyat: 0,5500 dolar

Stop Seviyesi: 0,4300

Evet buraya kadar teknik analiz yaptık ama temel analiz çok önemli çünkü fiyat hareketleri genelde temel analize göre ilerler. Bu yüzden şimdi sırada temel analizde…

XRP Temel Analiz

XRP 2022 yılının Kasım ayından bu yana en büyük fiyat artışını yaşadığı bu %30’luk yükselişin arkasındaki birincil katalizörün, Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında 2023’te devam eden anlaşmazlığın potansiyel çözümü olduğuna inanılıyor. SEC, Ripple’ı XRP satarak kayıt dışı bir menkul kıymetler arzı yürütmekle suçladı ve bu da dijital varlığın fiyatı üzerinde büyük bir ağırlık oluşturan uzun ve zorlu bir yasal savaşa yol açtı.

Ripple için olası bir uzlaşma veya olumlu sonuç hakkındaki spekülasyonlar yoğunlaştıkça, XRP’yi çevreleyen piyasa duyarlılığı önemli ölçüde iyileşti. Yatırımcılar varlığın potansiyeline güvenini yeniden kazandıkça, bu yenilenen iyimserlik önemli bir fiyat artışına dönüştü.

SEC anlaşmazlığının beklenen çözümü, XRP ve daha geniş kripto para birimi ekosistemi için geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir. Ripple olumlu bir sonuç elde etmeyi başarırsa, XRP’nin ve Ripple ödeme ağının daha fazla benimsenmesinin önünü açabilir. Bu da, dijital varlığın değerini artıracak ve kripto para piyasasında önde gelen bir oyuncu olarak konumunu sağlamlaştıracaktır.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir, sadece bilgilendirme amaçlıdır ama “kaldıraç kullanmamanız” finansal sağlığınız açısından yatırım tavsiyesidir!

XRP’nin %30’luk Hedef Fiyat Artışı Gerçekleşti: Şimdi Neler Olacak? l İbrahim COŞAR
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!