Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi
Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni başlayanlar için kripto para rehberi içeriğimize hoş geldiniz. Kripto para dünyası ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler rehberimiz içinde yer almaktadır.

Dünya ekonomisinde aktif olarak kullanılan tüm madeni paralar ya da banknotlar, devletlerin izni ve gözetimi altında olan merkez bankaları tarafından üretilmektedir. İnsan hayatı için en önemli konulardan birisi olan bu değişim aracı, belirli miktardaki değerli madde rezervlerinin karşılığı olarak piyasa sürülebilmektedir. Kullanımları hakkındaki her şey de yine devletler ya da resmi kurumlar tarafından belirlenmektedir…

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

Dolayısıyla bu paralar, kanunlar tarafından tanınan ve değerleri korunan paralardır. Ekonomi dünyasına kısa bir süre önce ilk adımını atmış olan kripto para kavramı ise, sahip olduğu özellikler açısından, tüm bu para birimlerinin dışında kalmaktadır. Ayrıca bir diğer önemli farkı da; silah ticareti, insan ticareti ya da uyuşturucu ticareti gibi konularda yapılan, yasa dışı alışverişler için de en çok tercih edilen para türü olmasıdır. Bu durum ise gizlilik ve denetimsizlik ile doğrudan alakalı olmaktadır…

Dünya üzerinde en fazla kullanıcıya sahip olan kripto para ağı Bitcoin’dir. Bu para birimi ile yapılmış olan ilk resmî alışveriş, 10.000 Bitcoin karşılığında orta boy bir pizzanın satın alınmasıyla bundan tam on bir yıl önce gerçekleşmiştir. Bu ilk alışverişten yaklaşık beş ya da altı yıl sonra ise bu ağ üzerinden gerçekleştirilen para transferlerinin değeri Amerikan Doları bazında, 430 milyara kadar ulaşmıştır… Günümüz itibarıyla 1 Bitcoin ise, 85 bin Türk Lirasına karşılık gelmektedir.

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi : Kripto Para Nasıl Üretilmektedir?

Hiçbir banka tarafından denetlenmeyen ya da hiçbir kanun ile koruma altına alınmış olmayan bu para birimi, dijital ortamda geçerli olabilen bir para birimidir. Dolayısıyla bu paranın üretimi de dijital ortamda gerçekleştirilmektedir. Üreticiler ise kripto para madenciliği yapan bazı kullanıcılardır.

Üretim konusunda alınmış olan tek önlem ise sistem üzerinde maksimum olarak yirmi bir milyon tane paranın bulunabilmesinin sağlanmasıdır… Bu kısıtlama, para değeri ile değil de üretilmiş ya da üretilecek olan paraların sayısı ile ilgilidir. Uygulanma amacı ise, fazla üretim gerçekleştirilerek değer kaybı yaşanmasına engel olmaktır. Para üretiminin bu şekilde sınırlandırılmış olması, Bitcoin’in değerinin korunması için oldukça faydalı olmaktadır.

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi : Kripto Para Madenciliği Nedir?

Yasal olmayan bazı alışverişler için de kullanılabilen bu paralar, madenciler tarafından piyasaya sürülmektedir. Merkez bankalarının yaptığı gibi, finansal duruma ya da beklentilere göre para üretimi yapmayan bu madenciler, önceden belirlenmiş olan miktar ya da oranlara göre üretim yapmaktadırlar.

Bunun dışında, ağ üzerinden gerçekleştirilen tüm para hareketleri de madenciler tarafından idare edilir. Ağ üzerindeki tüm veriler, her kullanıcı tarafından görüntülenebilir ve siber tehlikelere karşı da açık bir haldedir. Ayrıca bu para ağlarında, Blockchain sistemi uygulanmaktadır. Madenciler tarafından, gerçekleştirilmeleri onaylanmış tüm para hareketleri bu blokları oluşturur.

Çeşitli yollarla bu hareketlerin güvenliğini sağlamak ve sistemin genelini saldırılardan korumak, yine madencilerin görevidir. Çünkü herhangi bir kripto para sisteminin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi, bir bankanın tamamen soyulması ile aynı durumdur… Bu sistemlere yatırım yapmanın riskleri olduğu gibi, sağlayacağı avantajlar da oldukça fazladır.

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi : Kripto Para Nasıl Saklanır?

Bu paralar, genel olarak “cüzdan” şeklinde adlandırılan yollarla saklanabilmektedir. Bu cüzdanlar, online (çevrimiçi) ya offline (çevrimdışı) özelliklere sahip olabilmektedir. Online kripto para cüzdanları kullanıcılara, tıpkı banka hizmetlerinde de olduğu gibi bir adet açık anahtar (hesap numarası da denebilir), bir adet ise kapalı anahtar (hesap şifresi gibi de düşünülebilir) vermektedir. Çok sayıda online hizmet bulunsa da, en güvenilir olanları tercih etmek her zamankinden daha önemlidir.

Çünkü bir hacker saldırısından sonra, herhangi bir cüzdanın tamamen ele geçirilmesi durumunda sizi koruyabilecek olan hiçbir kanun, yasa ya da kural bulunmamaktadır. Yapılacak işlemlerin her biri için kullanıcı onayı alan ve bunu iki farklı mail adresi üzerinden gerçekleştirmenizi isteyen Coinbase Vault, online cüzdan hizmeti için iyi bir tercih olabilir.

Bu durumda offline cüzdanların çok daha güvenli olduğu söylenebilir. Fakat bu durumda da hesabın güvende tutulması konusunda tüm sorumluluğu kullanıcılar üstlenmiş olacaktır. Örneğin Electrum Wallet uygulaması, bu konuda iyi bir tercih olacaktır. Uygulamanın web sitesine giderek, bilgisayar sisteminize uyumlu olan programı indirebilirsiniz. Eğer daha güvenli bir yol ile Bitcoin’inizi saklamak isterseniz, başvurabileceğiniz son uygulama kod oluşturmak olacaktır.

Yeni başlayanlar için kripto para rehberi ile ilgili görüşlerinizi, yorumlarınızı, sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.

⏰ Size Özel Son Dakika Haberleriyle Hiçbir Önemli Gelişmeyi ve Kripto Para Fırsatlarını Kaçırmamak İçin Telegram Kanalımıza Katılın!
bitcosar telegram