Binance, 800 Milyon Dolar Değerinde BNB Yaktı: BNB Fiyatını Etkiler Mi?

Binance
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, dün 18. üç aylık yakımını tamamlayarak, 2022 yılının ilk çeyreğinin yakımını gerçekleştirdi. Yakma işleminden sonra büyük miktarda BNB arzı piyasadan kaldırıldı.

Binance’ın paylaşmış olduğu duyuruya göre, yakma işlemi sonrasında 1.684.387.11 BNB piyasadan yok edildi. Yazının yazıldığı sırada, bu miktar 798.887.962 dolara tekabül etmektedir.

Bu token’ların 6296’sı, yanlışlıkla ölü cüzdanlara gönderilen BNB’yi sayan Binance Pioneer Burn programı aracılığıyla yakıldı.

İlk otomatik yakma, Binance borsasının gelir üretimi yoluyla manuel olarak gerçekleştirilmedi. Bunun yerine, BNB, Binance Smart Chain’in otomatik yakma mekanizması aracılığıyla kaldırılmak üzere toplandı.

Otomatik yakma mekanizması, BNB’nin fiyatına ve o çeyrekte üretilen blok sayısına dayalı bir formüle göre ne kadar BNB yakılacağını otomatik olarak belirler. İleriye dönük şekilde manuel yakılmış olanların yerini alacak şekilde ayarlanmıştır.

Bir önceki yakma işlemi 2021 yılının Ekim ayında gerçekleşti. Daha önce BİTCOŞAR tarafından bildirildiği üzere, yaklaşık 639 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 1,3 milyon BNB yakılmıştı.

Binance, bu yakım işlemlerini gerçekleştirerek, toplam BNB arzını 200 milyondan 100 milyona indirmeyi amaçlıyor.

BNB Fiyatını Etkiler Mi?

Kaynak: TradingView

Binance’ın daha önceki gerçekleştirmiş olduğu yakımlardan sonra BNB fiyatında artışlar görülmüştür. Bir önceki yakım 18 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşmiş ve kısa bir süre sonra yüzde 44,30 artış sergilemiştir.

Ayrıca 2021 yılının 3. çeyrek yakımında ise yüzde 75,91’lik bir yükseliş söz konusu olmuştur. Dün gerçekleşen yakım sonrasında yine aynı yükselişlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği tamamen merak konusu. Çünkü yakım işlemlerinin fiyatı etkileyip etkilemediği konusunda bir garanti yoktur. Sadece piyasadan toplam arz eksildiği için arz talep kuralından dolayı değeri otomatik olarak artar. Yalnız bunun fiyata yansıyıp yansımayacağı garanti değildir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!