BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$40,099.09
+6.5%
$2,300.77
+2.34%
$0.73
+15.01%
$138.28
+5.8%
$19.50
+4.17%
$316.41
+2.14%
$2.87
-0.59%
$3.89
+4.38%
$34.18
+2.42%
$40,099.09
+6.5%
$2,300.77
+2.34%
$0.73
+15.01%
$138.28
+5.8%
$1.00
-0.1%
$845.10
+2.34%
$227.57
+3.44%
$49.43
+1.82%
$104.12
+2.92%

Bittrex ve Poloniex Borsaları, Tether Manipülasyonu Davasına Dahil Edildi!

Ünlü kripto para borsaları Bittrex ve Poloniex, 2017'de piyasa yükselişi sırasındaki bir manipülasyonda, büyük miktarda Tether'ın (USDT) kaybolmasından sorumlu oldukları gerekçesiyle yatırımcılar tarafından açılan bir toplu davaya dahil edildi.

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

ABD’deki bir mahkemede görülen ve toplu halde şikayette bulunan davacılar tarafından açılan davada, kripto para piyasasında 2017’de yaşanan piyasa yükselişindeki Tether manipülasyonunun arkasında olduğu öne sürülen Bittrex ve Poloniex borsalarına mahkemeye celp kağıdı gönderildi.

Ekim 2019’da açılan davada, şikayetçi olan taraflar, en eski kripto para borsalarından Bitfinex ve kardeş kuruluşu Tether’ın, usulsüz olarak piyasaya Tether (USDT) arzını şişirdiğini, bu yüzden 2017 yılında kripto para fiyatlarının tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmasına yol açtığını öne sürdüler. Dava, yapay olarak şişirilmiş fiyatlar üzerinden kripto para aldıklarını düşünen yatırımcılar adına açıldı.

Davacılar mahkemeden, davalıların dava masraflarını, yargılama öncesi ve sonrası faiz giderlerini ve avukatlık ücretlerini ödemesini istedi.

‘Tether manipülasyonunun arkasında Bittrex ve Poloniex var’ iddiası

Davacıların iddiasına göre söz konusu manipülasyon sırasında Tether borsası, “Arkasında gerçekte herhangi bir dolar desteği olmadan milyarlarca dolar değerindeki Tether’ı (USDT) piyasaya sürdü, bu yüzden büyük oranda Tether, adeta buhar olup uçarak kayboldu.” İddiaya göre söz konusu olayda Tether (USDT), kripto para varlıklarının satın alınarak “Fiyatlarda yasal değerlerinin çok üzerinde ani bir sıçramaya yol açmak için kullanıldı.” İddianamede bu olay, “İnsanlık tarihindeki en büyük şişirilmiş piyasa balonu” olarak nitelendirildi ve manipülasyonun, “Kripto para ticareti yapan masum insanların milyarlarca dolarlık büyük bir zarara uğraması ile sonuçlandığı” belirtildi.

Ancak iddianamede daha sonra değişikliğe gidilerek, Altcoin odaklı kripto para borsaları Bittrex ve Poloniex’in de söz konusu manipülasyona dahil olduğu, piyasaya taze likidite akışı olduğu yanılsamasını yaratmak için çok sayıda borsada muazzam satın alma siparişleri verilmesi için koordinasyon sağladıklarına ilişkin suçlamalara da yer verildi. İddianamede daha sonra şu ifadelere yer verildi:

“Bittrex (Bittrex Inc.) ve Poloniex’in (Poloniex LLC) gönüllü yardımlarıyla, Bitfinex ve Tether adlarındaki diğer iki kripto para borsası, stratejik olarak zamanlanmış, büyük oranda kripto para emtiası (Emtia; alınıp satılabilen şeydir) satın almak için bu emtiaların fiyatlarının en fazla düştüğü anı kollayarak, dolandırıcılık amacıyla piyasaya usulsüzce Tether (USDT) sürdü.”

Davadaki iddianamede, söz konusu borsaların “Tether ile yakın olarak çalıştığı ve onun her bir USDT’nin bir dolar ile desteklendiği garantisini kabul ettikleri”, dolayısıyla bunlara, piyasanın en büyük borsaları arasında çabucak yükselmelerini sağlamak üzere kendi USDT listelerinde yer verdikleri belirtildi.

Tether şikayetçileri aynı borsalarda ticarete devam ediyor

Öte yandan, Tether manipülasyonu ididasına rağmen, davadaki şikayetçi taraflardan ABD‘nin Florida eyaletinin Miami kentinde kurulu Pinchas Goldshtein’ın, söz konusu borsalarda kripto para ticaretine devam ettiği tespit edildi.

Söz konusu davanın iddianamesinde, Pinchas Goldshtein’ın, 16 Ocak 2018 ile 3 Haziran 2020 tarihleri arasında geçerli 629 Bitcoin (BTC) değerinde vadeli işlem sözleşmesi satın alması sonucu büyük ekonomik kayıplara uğradığı belirtilmişti. Daha da ilginci, söz konusu borsaların davaya dahil edilip mahkeme celbi gönderildiği aynı gün, Pinchas Goldshtein, piyasada işlem yapmış.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.