Kripto Para

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bu Hafta Satın Alınabilecek En İyi 5 Kripto Para

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Satın alınabilecek için en iyi beş kripto parayı ele aldık. Kripto para piyasası, boğaların piyasanın kontrolünü ele geçirmesiyle üç aylık bir aradan sonra normale dönmeye başladı.

1. Bitcoin (BTC)

1

Bitcoin’in kritik rolü ve etkisi kesinlikle göz ardı edilemez. Gelişmekte olan finans alanında yüzde 43,6 pazar hakimiyetine sahip olan Bitcoin, uzun vadeli kazanç için satın alınabilecek en iyi kripto paradır.

2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana, lider kripto para birimi 9 milyondan fazla büyüyerek, Nisan ayı sırasında kripto para pazarını 2,5 trilyon dolarlık bir pazara dönüştürdü.

Kripto paranın önemi, birçok ülkenin onu yasal bir ödeme aracı olarak kabul etmeye başladığını ve böylece yeni bir değişim çağına girdiğimiz bu dönemde iyice artmaya başladı. Şu anda, Latin Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin’i benimsediği için bu durum da bu piyasanın gelişmesinde rol oynadı. El Salvador, önümüzdeki Eylül ayında BTC ödemelerini resmi olarak gerçekleştirecek. Paraguay, Arjantin ve diğer birçok ülke de bu dijital varlıklar benimsemeye hevesli görünüyor.

Fiyat açısından, Bitcoin, piyasa baskıları yüzünden değerinin yüzde 50’sini kaybetmişti. Ancak yine de Bitcoin, 65.000 dolara kadar yükselerek piyasaya öncülük etmeye devam ediyor. Bununla birlikte, önde gelen dijital varlık, geçen hafta 50.502 dolar seviyesini yeniden test ederek eski seviyelerine tekrar geriledi. Yazının yazıldığı zamanda, BTC, 24 saatlik en yüksek 49.400,46 dolar ile 47.894,74 dolar seviyesi arasında işlem görüyor.

2. Ethereum (ETH)

2

Ethereum ağı, Ağustos ayı ortasında gerçekleşen Londra hard fork’u ile ETH token’ında köklü bir değişiklik yaptı.

EIP-1559, bir zamanlar enflasyonist olan dijital para biriminin her token yakma işleminde toplam arzını azaltarak deflasyonist olmasını sağlıyor.

ETH’nin satın alınabilecek en iyi kripto para olmasının önemli bir nedeni, Ethereum ağının gelişen merkezi olmayan finans (DeFi) alt sektörünün geleceğindeki önemli rolüdür. 200’den fazla yüksek performanslı merkezi olmayan uygulamaya (DApps) sahip olan Ethereum, hızla yükselen yeni nesil DeFi hizmetlerinde bilinen en büyük ağdır.

Buna ek olarak, ETH token’ı, hızla gelişen nonfunible token (NFT) sektöründe kullanılan en yaygın para birimidir. ETH, bu benzersiz dijital koleksiyonların listelenmesi ve ardından satın alınması için kullanılır.

Bu arada, Ethereum ağı geçen hafta biraz sorun yaşadı ve bu da ağı çift harcama saldırısına açan bir ağ bölünmesine yol açtı.

Geth istemci düğümlerinin yaklaşık yüzde 73’ü kısa bir süre için farklı bir Ethereum ağında çalıştı. Bununla birlikte, Ethereum projesinin arkasındaki ekip, Hades Gamma kod adlı bu yüksek önemdeki sorunu ele almak için bir güncelleme yayınladı.

Şimdiye kadar, Ethereum bu konuda esneklik göstermeye devam etti ve hala piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olarak yerini alıyor. ETH, genel düşüş yaşandığı sırada 1.800 dolara kadar gerilemişti.

Mevcut değerinde, ETH 3.500 doları yeniden test etmek için mücadele ediyor ve şu anda son 24 saatte yüzde 0,25 düşüşle 3.183,72 dolardan işlem görüyor.

3. Cardano (ADA)

3

Cardano ağı, blok zinciri platformunun son aylarda artan benimsenmesi göz önüne alındığında, satın alınabilecek bir başka kripto paralardan birisidir.

Blok zinciri ekosistemini değiştirme ve daha bağlantılı bir finansal alan sağlama görevinde Cardano, Ouroboros adını verdiği bir PoS protokolü kullanıyor.

Bununla birlikte, birkaç geleneksel PoS mimari sisteminin aksine Ouroboros, doğrulayıcı düğümleri rastgele seçerek demokratik bir sistem sağlar. Bu şekilde, zengin veya büyük doğrulayıcı düğümlerin, tuttukları ADA token’larının sayısı nedeniyle işlemleri doğrulamak için tüm blok ödüllerini alamamasını sağlar.

İlginizi Çekebilir: Cardano Coin (ADA) Nedir? ADA Nasıl Satın Alınır?

Ayrıca DeFi’ye ve NFT odaklı platformlara odaklanan Cardano’nun hali hazırda birkaç yatırımcısı var. Yol haritasına dayalı olarak tutarlı ağ yükseltmeleri dağıtımı, ADA token’ının 3 dolar seviyesine yaklaşmasına sebep oldu.

Alonzo hard fork’u aracılığıyla akıllı sözleşmelerin başlatılmasına ilişkin son duyurusu, Cardano blok zincirinin temelden benimsenmesini sağladı. Proje halen geliştirilme aşamasındayken ADA, piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto varlığı konumuna geldi.

Solana blok zincirinin Pyth ağı gibi, Cardano da blok zinciri destekli piyasa yapıcısı Cardaswap.finance’i duyurdu.

Fiyat açısından, ADA, Ağustos ayının başından bu yana en popüler kripto paralardan biri ve geçen ay yüzde 50 oranında olağanüstü bir yükseliş kaydetti. Yazının yazıldığı sırada, ADA günlük grafikte yüzde 0,92 düşüşle 2,813 dolardan işlem görüyor.

4. Solana (SOL)

4

Solana blok zinciri DeFi ve NFT kitlesel olarak benimsenmesini sağlıyor. Bununla birlikte, her iki rakip blok zincirinden farklı olarak Solana, blok zinciri ekosistemindeki en hızlı DApp platformlarından biridir ve 50.000 TPS kapasitesine sahiptir.

Geliştiriciler, kripto protokolü üzerine inşa ederken, göz ardı edilebilecek miktarda ücret ödedikleri için de çok uygun maliyetlidir.

Çevreye duyarlı platformu, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) düşünen yatırımcılar için çok çekici bir hale geldi ve protokol Ağustos ayında diğer blok zincir platformlarından daha fazla entegrasyona sahip oldu.

Kripto para birimi, daha önce blok zinciri enerji şirketi Power Ledger ve Neon Labs ile entegre olduktan sonra gerçek zamanlı piyasa veri sağlayıcısı Pyth ağını başlattı.

İlginizi Çekebilir: Solana Coin (SOL) Nedir? SOL Nasıl Satın Alınır?

Bu entegrasyonlar, geçen ay SOL token rallisinin yüzde 220’den fazla yükselmesine sebep oldu. SOL, Mayıs ayının en yüksek seviyesi olan 55,91 doları geride bırakarak 100,67 dolarlık rekor bir değere ulaştı.

Yazının yazıldığı sırada, SOL yüzde 18,18 artışla 110,21 dolardan işlem görüyor. Bu parabolik yükseliş, SOL’un piyasa değeri açısından sekizinci en büyük kripto varlığı ve satın alınabilecek en iyi kripto para haline getirdi.

5. Binance Coin (BNB)

5

Binance Coin’in yani BNB’in belirli bir görevi yok, ancak bu onu küçük çaplı bir kripto varlığı yapmaz.

Dijital varlığın Nisan ayında piyasanın zirve yaptığı dönemde 650 dolara ulaşan parabolik yükselişi, BNB’yi satın alınabilecek en iyi kripto haline getirdi.

Öncelikle Binance kripto para borsasında alım satım yapmak için bir indirim token’ı olarak kullanılan BNB’nin kullanım durumu, dünyanın en büyük kripto borsasıyla birlikte genişledi.

Binance Akıllı Zinciri’nin (BSC) sorunsuz çalışmasında çok önemli bir rol oynar ve popüler merkezi olmayan borsa (DEX) platformu Pancakeswap’ta kullanılan kripto para birimidir.

BNB ayrıca son yükselişlerden yararlandı ve 300 doları geride bıraktı. Bitcoin’in 50.000 dolara yükseldiği sırada 500 dolara yükseldi. Ancak, küçük düşüşler yaşadı ve şu anda günlükte yüzde 2,04 düşüşle 477,17 dolardan işlem görüyor.

Bu Hafta Satın Alınabilecek En İyi 5 Kripto Para

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!