dolar

Dolarda Düzeltme Gelir mi? Türkiye Ekonomisinin Kurtuluşu Bitcoin ve Kenevir’de!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhabalar, umarım keyifler yerindedir. Bu yazım biraz ilginç olacak. Yazıya geçmeden önce yazı hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse bu yazı iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm dolar ile ilgili, ikinci bölüm ise daha çok Kenevir ile ilgili. Ayrıca birinci bölümde Dolarda düzeltme gelir mi? Gelirse ne zaman gelir? Neden gelir? Ne yapılmalı? gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştım. Kenevir konusu ne alaka diyen arkadaşlarımız olacaktır aslında doğru bir soru ama çok alakası var. Çünkü tamamen ekonomi ile alakalı ve tamamen dolar ile alakalı bir konu. Neden böyle söylediğimi yazımın ilerleyen kısımlarını okuduğunuzda çok net anlayacaksınız. Ufkunuzu açacak bir yazı olacağını düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Birinci Bölüm

Dolarda Düzeltme Gelir mi?

Merkez Bankası muhtemelen Aralık ayında tekrar faiz indirimi yapacak. Çünkü açıklamalarına göre beklenti bu yönde. Bende bu açıklamayı baz alarak sizlere şöyle bir bilgi verebilirim. Dolar bir süre daha artmaya devam edecek ama hiçbir şey sürekli yükselmez. Bu yüzden yeni yılda dolara bir şekilde düzeltme gelecektir. BİTCOŞAR ailesinde olan tüm yüklü miktarda dolar yatırımcıları bu yazımı hatırlasınlar ve ona göre pozisyonlarını belirlesinler. Bu asla bir yatırım tavsiyesi değildir, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Yeni yılda tepe fiyatlardan kâr satışı yapıp düzeltme gelince tekrar dolar toplanabilir. Bu dolar düzeltmesinin hemen geleceğini düşünmüyorum. Bunun daha süresi var ama sizlere önceden buna göre gardınızı almanız maksadıyla bilgi veriyorum. Çünkü şuan TL’nin değer kaybetmesi sebebiyle yabancı yatırımcılar banka bile satın almaya başladı ve hisselerini arttırıyorlar ve ülkeye ciddi manada döviz girişi var cari açık azalıyor zaten faizi düşürmelerindeki maksadın bu olduğunu düşünüyorum hatta burada öncede söylemişimdir TL’yi değersiz yapıp ülkeye yabancı para çekmeye çalışacaklar diye muhtemelen bu politikayı uyguluyorlar haliyle döviz girişi olduğu için rezerv artacak yaza doğru turizmin başlamasıyla daha çok döviz girişi olacak ve bu yüzden dolarda yeni yılda yaz aylarına yakın düzeltme görebiliriz. Tabi bu süreçte covid vs. gibi durumlarda yaşananlar planları bozabilir. Yeni yılda düzeltme gelse dahi artık kolay kolay dolar 9 TL’nin altına düşmez. Şayet MB böyle bir politika izliyorsa yazık ediyor. Çünkü bunlar günü kurtarır. Üretim olmazsa döviz hep artacak ve olan yine milletimize olacak cebimizdeki paranın alım gücü eriyecektir. Elin adamının 200 gramlık teneke parçası iPhone’u sattığı fiyatı dengeleyebilmemiz için bunun karşılığında bizim kaç ton buğday fındık satmamız gerekiyor. Sonuç olarak katma değeri yüksek üretim yapmamız şart bu olmadan bu ülkenin döviz ve enflasyon sorunu bitmez.

Kazanmaya hemen başla! Binance’den ÖMÜR BOYU %20 KOMİSYON İNDİRİMİ almak için buraya tıklayarak ücretsiz kaydınızı açın. 

İkinci Bölüm

Türkiye Ekonomisinin Kurtuluşu Bitcoin’de ve Kenevir’de!

Bazıları ironik bulabilir ama bunun tamamen bilgisizlikten kaynaklanacağını düşünüyorum. Benim için çözüm Bitcoin ve Kenevir’de. Döviz rezervimizin çok düşük bir kısmına yıllar önce Bitcoin alsaydık şimdi ülkemizde döviz sorunu hiç olmayacaktı hala geç kalmış sayılmayız. Sınırlı para şart böyle giderse bunun sonu çok kötü olacak ve 1929 yılında yaşanan büyük ekonomik buhran maalesef tekrar edebilir. Sıkışınca para basmak çözüm değil bu milletin servetini eritmektir. Umarım en kısa zamanda daha akılcı politikalar ile yeni ekonomik reformlar yaparız. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Gelelim Kenevir’e, bu çok ama çok önemli bir konu. Kenevir yüce Allah’ın yaratmış olduğu mükemmel bir bitki. Resmen mucize bir ürün. Öyle bir tarım ürünü ki her alanda kullanılabiliyor. Resmen Allah bu ürünü alın ve bunu her yerde kullanın bununla bütün işinizi görürsünüz dediği bir bitki. Global güçler tüm dünyada bunun üretimini yok uyuşturucu diye perdeleyerek yasaklatmışlar. Çünkü Kenevir yetiştiren ülke petrole ve dolara ihtiyaç duymaz bu yüzden çok kısa bir sürede çok büyüme sağlayacaktır. Aklınıza ne gelirse Kenevir ile yapılamayacak hiçbir şey yok. Diğer bitkiler bölgelere göre yetişir ama bu öyle değil, o kadar muazzam bir bitki ki dünyanın her yerinde yetiştirebiliyorsunuz. Atatürk 1930 yılına kadar bunu destekledi. Kenevir üretiminin öncülüğünü Atatürk’ün kurduğu Orman Çiftlikleri yaptı!

Kenevir bitkisi ile ilgili size en basitinden bir örnek vereyim mesela plastik bir ürün doğada en az 1000 yılda yok oluyor. Kenevir’in kullanılmayacağı bir alan yok ama spesifik bir örnek vermek gerekirse plastik yerine bile kullanılabilir. Aşağıdaki görsele dikkatli bakın. Kenevirden yapılan şişeler doğada 80 günde yok oluyor. Plastik şişe ise en az 1000 yılda yok oluyor. Gerçekten muazzam bir bitki.

Kenevirden yapılmış olan şişeler, doğada 80 günde tamamen yok oluyor.

Kenevirin Faydaları Nelerdir?

Kenevirin faydalarını sabaha kadar saysam bitmez ama burada bazı faydalarına madde madde yer vermek istedim:

 • 1 dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.
 • Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir.
 • Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir.
 • Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda.
 • Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir.
 • Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.
 • Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.
 • İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “KANVAS” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir.
 • Kenevir ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir.
 • Kenevir, AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır.
 • Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.
 • Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuzdur.
 • Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.
 • Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.
 • Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur.
 • Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.
 • Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur.

ABD’de 18. yüzyılda Kenevir üretimi zorunluydu ve üretmeyen çiftçiler hapse atılıyordu ama bu durum şimdi tam tersine dönmüş durumda. Peki NEDEN?

Kenevir Neden Birçok Ülkede Yasaklandı?

Kenevir sadece tarım bitkisi değildir! Petrolün ve doların panzehridir!

 • W. R. Hearst, 1900’lü yıllarda Amerika’da gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Ormanları vardı ve kağıt üretiyordu. Eğer kenevirden kağıt yapılırsa, milyonlarını kaybedebilirdi.
 • Rockefeller, dünyanın en zengin adamıydı. Petrol şirketi vardı. Bio yakıt olan Kenevir yağı da, elbette onun en büyük düşmanıydı.
 • Mellon, Dupont şirketinin ana hissedarıydı ve petrol ürünlerinden plastik üretmek için patente sahipti. Ve Kenevir endüstrisi, onun pazarını tehdit ediyordu.

Daha sonra ise, Mellon ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oldu. Bu bahsettiğimiz büyük isimler yaptıkları toplantılarda, Kenevirin bir düşman olduğuna karar verdiler ve onu ortadan kaldırdılar. Medya aracılığıyla, marihuana sözcüğüyle birlikte Keneviri, insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazıdılar. Kenevir ilaçları piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimyasal ilaçlar aldı. Kağıt üretimi için, ormanlar katledildi. Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser vakaları arttı ardından dünyamızı plastik çöplerle ve maalesef zararlı atıklarla donattık.

Dolarda Düzeltme Gelir mi? Türkiye Ekonomisinin Kurtuluşu Bitcoin ve Kenevir’de!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.