fed faiz kararı

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Fed Faiz Kararı Ne Olur? Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çok sancılı bir süreçten geçiyoruz. Piyasanın belirsiz olması ve dolar kurunun inanılmaz yükselişi derken gerçekten tarihi günlerden geçiyoruz.

Epey bir zamandır bu haftanın çok önemli ve kritik bir hafta olduğuna işaret ediyordum. Çünkü bu hafta merkez bankaları haftası. Bu hafta merkez bankaları faiz kararlarını açıklayacaklar. Bu açıklama sonrasında ise piyasaların durumu netleşecek. Başta ABD, Türkiye, Avrupa, Japonya ve İngiltere olmak üzere 22 merkez bankası bu hafta faiz kararı almak üzere toplanacak.

Küresel piyasalar için en önemli ve etkili toplantı ise ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı olacak. Bu yüzden tüm piyasa bu toplantıdan çıkacak açıklamalara kilitlenmiş durumda.

Fed toplantısına geçmeden önce doğru anlam ilişkisi kurabilmeniz açısından bilmeyenler için burada sizlere ilk önce bütün ülkeler için geçerli olan faiz ve enflasyon arasındaki ilişkiyi kısaca anlatmam gerekiyor. Faiz eğer enflasyon oranının altında olursa yatırımcı o ülkenin parasını bırakır ve başka yatırım araçlarına yönelir. Bunlar kripto para, borsa hisseleri, altın, gümüş vb. olabilir. Bunun neticesinde o ülkenin parası değer kaybeder ve diğer yatırım araçlarının değeri artar.

Ülkemizde dolarizasyon olduğu için ülkemizi ilgilendiren en önemli faiz kararı ise Fed’in toplantısından çıkmış olacak. Fed’in toplantı kararını yarın akşam saatlerinde açıklaması bekleniyor.

ABD ise ipin ucunu kaçırmış durumda çok yüksek bir enflasyon oranı ile karşı karşıya. Amerika’da geçtiğimiz cuma günü açıklanan yıllık enflasyon oranı yüzde 6,8 ile rekor kırmıştı. ABD’de şuanda son 39 yılın en yüksek enflasyonu değeri çıktı. Bu durumda Fed’in kendi parasının değerini koruyabilmesi için faiz artırımı yapması gerekecek. Bir süredir Fed Başkanı sürekli bu enflasyonun geçici olduğunu dile getirmişti şimdilerde ise açıklamalarını değiştirdi. Fed Başkanı Jerome Powell son konuşmasında şunları söylemişti:

“ABD’de ısrarcı şekilde yüksek enflasyon riski açık bir şekilde yükseliyor.”

Enflasyon ile faiz artışı yaparak mücadele edilebilir. Bu yüzden enflasyon karşısında Merkez Bankaları’nın elindeki en güçlü silah faiz’dir. Fed tarafından gelecek herhangi bir faiz artışı ise sınırlı varlıklar açısından iyi değil. Çünkü yüksek enflasyonun oluştuğu ortamda insanlar paranın değerini enflasyona karşı koruyabilmesi için ne yapıyor, arzı sınırlı olan varlıklara yöneliyor. Böyle olunca da arzı sınırlı olan Bitcoin gibi varlıkların değeri artmış oluyor.

Şimdi gelelim yarın ki Fed toplantısından çıkacak karara…

Fed Faiz Kararı Ne Olur? Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Bu toplantılarda piyasa iki şeye bakar. Bunlardan birisi çıkacak faiz kararı diğeri ise Fed Başkanı’nın yaptığı sözlü açıklamalar. Daha iyi anlamanız açısından örnek vermek gerekirse diyelim ki Fed toplantısından faiz artışı gelmeyeceği ve faizlerin sabit tutulması yönünde bir karar geldi. Normalde bu karara göre Bitcoin ve  Altın gibi sınırlı varlıkların değerinin artması gerekir ama Fed Başkanı diyelim ki açıklama yaptı ve şunu söyledi: “2022 yılının ilk çeyreğinde faiz artışı yapmayı planlıyoruz.” dedi. İşte bu noktada piyasalar, çıkan faizlerin sabit tutulacağı kararını değil Fed Başkanı’nın yapmış olduğu sözlü açıklamayı fiyatlayacaktır. Her ne kadar faiz sabit tutulsa bile sırf bu açıklama yüzünden Bitcoin ve Altın gibi sınırlı varlıkların değeri düşecektir. Bu yüzden Fed toplantılarını bu şekilde incelemek ve buna göre uygun pozisyon almak gerekiyor. Peki ben ne düşünüyorum yarın ki karar için?

Ben 2022 yılının ilk yarısına kadar Fed’in faiz arttıracağını düşünmüyorum. Çünkü göze alamayacağı bazı dengeler var. Eğer faiz arttırırsa sürekli para basıp varlık alımı yaparak şişirdiği küresel piyasalar sert bir şekilde çökebilir. Bu riski şimdilik göze alamaz. Bu yüzden yarınki Fed toplantısından herhangi bir faiz artışı kararı çıkacağını düşünmüyorum. Faizi bir süre daha sabit tutacaklardır. Bu durum ise Bitcoin ve Altın gibi sınırlı varlıkların fiyatlarına olumlu etki edecektir.

Fed Faiz Kararı Ne Olur? Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!