Güney Kore Kripto Paradan Elde Edilen Kârdan Vergi Almayı Planlıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore kripto paralardan elde edilen kârlardan vergi almayı planlıyor. The Korea Times tarafından yayınlanan 9 Aralık tarihli raporda, alınacak tedbirleri belirleyecek tasarının, 2020 yılının ilk yarısında  Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanacağı açıklandı.

Buna paralel olarak, Kore Ulusal Meclisi, kripto para alım satım işlemlerinde şeffaflığı artırmayı amaçlayan bir yasa tasarısı geliştirmekte. Eğer bu tasarı kabul edilirse, yeni düzenlemeler Meclis genel kurul toplantısından bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

Kazanmaya hemen başla! Binance’den ÖMÜR BOYU %20 KOMİSYON İNDİRİMİ almak için buraya tıklayarak ücretsiz kaydınızı açın. 

Güney Kore kripto paradan elde edilen kazancın faturasının bu yasa tasarısından bağımsız olarak düzenleneceği bildirilirken, The Korea Times, hükümet müdahalelerinin açıklık kazanması için kripto para birimi tanımının daha iyi yapılması gerektiğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Açıklığa kavuşturulması gereken hususlar arasında, kripto paradan elde edilen kazançların, hisse senedi veya emlak işlemlerinde elde edilen gelirlerle aynı olarak mı değerlendirileceği sorusu var.

Vergilendirme planlarını uygulamak için hükümetin kripto para birimi borsalarındaki ticari kayıtlara erişmesi gerekebilir. Bu, ABD gibi ülkelerde halihazırda devam eden bir uygulama.

Kara para aklamaya karşı alınan önlemler

Güney Kore’nin sunduğu Raporlama ve Belli Finansal İşlemler Bilgisi kabul edilirse bankaların kripto para işlemlerinde gerçek isimli hesapları kullanması zorunlu hale gelecek. Bu da kripto para borsalarının, geleneksel finans kurumları ile aynı “Müşteri Tanıma” ve “Kara Para Aklama Önlemleri” standartlarına uymasını gerektirecek.

Kripto para işlemlerini ülkenin bekçi köpeği olan Mali Hizmetler Komisyonu’nun direkt kontrolüne sokacak bu hamle aynı zamanda, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından da önerilen, kripto para borsa lisansı sistemini de içerecek.

Koreli teknoloji devi Kakao’nun bir yan kuruluşu tarafından yönetilen Güney Kore’nin en büyük borsası Upbit, geçtiğimiz ay 342.000 Etherum’un sıcak cüzdanlarından çalındığını açıkladı.

Hırsızlıklar Upbit borsasının kripto paraları sıcak cüzdandan soğuk cüzdana taşırken meydana geldi. Bu, olayın içeriden biri tarafından yapılmış olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı. Upbit, kurumsal fonlarından etkilenenlerin tazminat sorumluluğunu üstlendi.

Hırsızlıkla elde edilen parayla yapılan işlemler sonradan Ethereum Blockchain’i üzerinde tespit edildi.

Güney Kore Kripto Paradan Elde Edilen Kârdan Vergi Almayı Planlıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.