BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
BTC
$63,282.49
ETH
$4,137.04
XRP
$1.09
LTC
$195.20
LINK
$32.10
BNB
$485.41
XTZ
$6.66
EOS
$4.81
NEO
$44.09
$63,285.57
+5.67%
$4,136.77
+3.39%
$1.09
+1.49%
$195.20
+3.18%
$1.00
0%
$1,519.48
+3.39%
$292.67
+7.03%
$55.31
+2.6%
$173.34
-1.72%

Güney Kore Kripto Paradan Elde Edilen Kârdan Vergi Almayı Planlıyor

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Güney Kore kripto paralardan elde edilen kârlardan vergi almayı planlıyor. The Korea Times tarafından yayınlanan 9 Aralık tarihli raporda, alınacak tedbirleri belirleyecek tasarının, 2020 yılının ilk yarısında  Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanacağı açıklandı.

Buna paralel olarak, Kore Ulusal Meclisi, kripto para alım satım işlemlerinde şeffaflığı artırmayı amaçlayan bir yasa tasarısı geliştirmekte. Eğer bu tasarı kabul edilirse, yeni düzenlemeler Meclis genel kurul toplantısından bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

Güney Kore kripto paradan elde edilen kazancın faturasının bu yasa tasarısından bağımsız olarak düzenleneceği bildirilirken, The Korea Times, hükümet müdahalelerinin açıklık kazanması için kripto para birimi tanımının daha iyi yapılması gerektiğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Açıklığa kavuşturulması gereken hususlar arasında, kripto paradan elde edilen kazançların, hisse senedi veya emlak işlemlerinde elde edilen gelirlerle aynı olarak mı değerlendirileceği sorusu var.

Vergilendirme planlarını uygulamak için hükümetin kripto para birimi borsalarındaki ticari kayıtlara erişmesi gerekebilir. Bu, ABD gibi ülkelerde halihazırda devam eden bir uygulama.

Coinzilla Banner (728x90)

Kara para aklamaya karşı alınan önlemler

Güney Kore’nin sunduğu Raporlama ve Belli Finansal İşlemler Bilgisi kabul edilirse bankaların kripto para işlemlerinde gerçek isimli hesapları kullanması zorunlu hale gelecek. Bu da kripto para borsalarının, geleneksel finans kurumları ile aynı “Müşteri Tanıma” ve “Kara Para Aklama Önlemleri” standartlarına uymasını gerektirecek.

Kripto para işlemlerini ülkenin bekçi köpeği olan Mali Hizmetler Komisyonu’nun direkt kontrolüne sokacak bu hamle aynı zamanda, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından da önerilen, kripto para borsa lisansı sistemini de içerecek.

Koreli teknoloji devi Kakao’nun bir yan kuruluşu tarafından yönetilen Güney Kore’nin en büyük borsası Upbit, geçtiğimiz ay 342.000 Etherum’un sıcak cüzdanlarından çalındığını açıkladı.

Hırsızlıklar Upbit borsasının kripto paraları sıcak cüzdandan soğuk cüzdana taşırken meydana geldi. Bu, olayın içeriden biri tarafından yapılmış olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı. Upbit, kurumsal fonlarından etkilenenlerin tazminat sorumluluğunu üstlendi.

Hırsızlıkla elde edilen parayla yapılan işlemler sonradan Ethereum Blockchain‘i üzerinde tespit edildi.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.