Üçgen Kırılımı

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

İşte Bitcoin’de Son Durum! Bu Üçgen Kırılımı Gelirse Patlama Yakın!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in günlük grafiğinde simetrik üçgen formasyonu oluştu ve fiyat gittikçe daralıyor. Bu sıkışma neticesinde üçgen kırılımı hangi yöne gelirse bir patlama gelecek.

Bitcoin Gunluk Grafik

Simetrik üçgen formasyonu, yükseliş ve düşüş sinyalleri verme açısından son derece önemli bir göstergedir. Bu formasyon, fiyatın üçgenin dış taraflarına doğru hareket ettiğinde trendin olası yönelimini gösterir. Yani, üçgenin üst kısmının yükselişi işaret etmesine karşın, alt kısmında düşüş olasılığının daha yüksek olduğu sinyalini verir.

İlginizi Çekebilir: FTX Borsasının Kurucusu SBF’nin Suçlu Bulunması Kripto Para Endüstrisini Sarsabilir!

Üçgen formasyonunun önemi

Teknik analistler ve yatırımcılar, üçgen formasyonlarına her piyasada büyük bir önem atfederler çünkü mevcut trendin hareket alanının daraldığını gösterirler. Daralmanın son aşamasında, fiyatın ya devam edeceği ya da döneceği şeklinde bir eylem alması muhtemeldir. Bu aşamada piyasanın doğru analizi, alacağınız pozisyonlardan yüksek getiri elde etmenizi mümkün kılar. Bununla birlikte, eğer risk almak istemiyorsanız üçgen daraldığında pozisyonlarınızı kapatabilir ya da küçültebilirsiniz.

Üçgen kırılımı ne anlama geliyor?

Üçgen formasyonlarında, fiyat geniş bir hareket aralığında başlar ve zamanla giderek daha küçük yüzdesel değişimler göstermeye başlar. Bu durum, üçgenin ucuna yaklaştığımızı gösterir.

İlginizi Çekebilir: Avukat, SEC ve Ripple Davasının Nihayet 2027’de Çözülebileceğini Öngörüyor

Üçgenin en ucunda, yani kenarların kesişme noktasında bir kırılma yaşanması kaçınılmazdır. Kırılma, fiyatın üçgenin çizdiği alanın dışına çıkması anlamına gelir. Bu aşamadan sonra üçgen formasyonu tam anlamıyla tamamlanmış olur.

Üçgen formasyonlarında nasıl kâr alınır?

Üçgen formasyonu şablonuna uygun bir fiyat hareketi gözlemlediğinizde, en doğru adım aşağı ya da yukarı yönlü bir kırılımın gerçekleşmesini beklemektir. Ancak unutmamanız gereken bir nokta, bazen sahte kırılımlar yaşanabilir ve fiyat ters yönde hareket edebilir. Bu sebeple, formasyonu çeşitli indikatörlerle teyit etmek önemlidir. Bu aşamada yüksek bir hacim, en güvenilir gösterge olacaktır.

İlginizi Çekebilir: USDT (Tether) Çöküşü Yaklaşıyor!

Kırılım gerçekleştiğinde Kâr Alma (Take Profit) bölgesine girmiş olursunuz. Hangi üçgen formasyonu olursa olsun, kar alma bölgesinde makul bir kazanç elde ettikten sonra pozisyonu kapatmak akıllıca olacaktır. Sonuçta, fiyat her türlü sürprize açık olduğundan, yeni bir destek ve direnç seviyesi belirleyene kadar dikkatli olmakta fayda vardır.

Bitcoin’de 30 bin dolar gelir mi?

İsrail-Hamas savaşının başlaması finansal piyasaları olumsuz etkileyebilir ve savaş dönemlerinde teknik analizler de çalışmayabilir. Fakat yine de teknik analiz olmadan yola çıkmamak gerek!

Bitcoin (BTC) şuan 27353 dolar seviyesinde işlem görüyor. 28000 dolar seviyesi üzerinde günlük mum kapanışı gelirse simetrik üçgen formasyonu yukarı yönlü olarak kırılmış oluyor ve bu durumda formasyonun hedef bölgesi size daha öncede beklediğimi söylediğim seviye olan 30 bin doların bir tık üzeri.

Söylediğim kapanış gelirse 28000 dolardan işleme girip 30000 dolardan kâr almak minimum riskli olacaktır. Stop emrini ise 27000 dolara koymak doğru olacaktır.

Eğer 27000 dolar seviyesinin altında günlük mum kapanışı gelirse simetrik üçgen formasyonu aşağı yönlü olarak kırılmış oluyor ve bu durumda formasyonun hedef bölgesi bir alt ana destek bölgemiz olan 25000 dolar seviyesi olacaktır. Stop emrini ise 28000 dolara koymak doğru olacaktır.

Aşağı yönlü kapanış gelirse 27000 dolardan işleme girip 25000 dolardan kâr almak minimum riskli olacaktır.

Benim beklentim ise bu simetrik üçgen formasyonunun yukarı kırılması ve size söylediğim gibi 30 bin dolar hedefimin gelmesi. Çünkü yukarı da epey zamandır aşağıdakinden daha fazla bir likidite birikti. Bu likiditeyi süpürmeden aşağı inmeyebilir. Aşağı inecekse bile önce 30 bin dolar bölgesinde bir likidite temizliği yapılıp ardından düzeltme gelecektir.

Zaten ben 29 Eylül’de yukarıda yer alan grafiğimin ilk halini atmıştım ve o günden bugüne 27000 – 28500 dolar arasını değerlendiriyoruz. Bu süreçte bu makas aralığından kârlarımızı aldık.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir, sadece bilgilendirme amaçlı kendi yorumlarımdır.

İşte Bitcoin’de Son Durum! Bu Üçgen Kırılımı Gelirse Patlama Yakın!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!