Jack Dorsey, Facebook’un Stabilcoin Projesi İle İlgili Eleştirilerde Bulundu!

Facebook
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meta (eski adıyla Facebook), 2019 yılında kendi stabilcoin’i olan Libra’yı geliştirmeye başladı. Halkın tepkisiyle karşılaşınca, onu Diem olarak yeniden markalaştırmaya çalıştı. Meta, bu projeden vazgeçti ve Diem’in fikri mülkiyetini bir yatırım bankasına sattı.

Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, başarısız proje hakkındaki görüşlerini MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor ile paylaştı.

Block CEO’su, Meta’nın hatasının, Bitcoin gibi açık bir protokol kullanmak yerine sahip olduğu bir para birimi üzerinde çalışmak olduğunu belirtti.

Dorsey, her şeyi öğrenmiş olduklarını umut ederek, çok fazla çaba ve zamanın boşa gittiğini söyledi. BTC’yi daha erişilebilir hale getirmek için bu iki veya üç yıllık geliştirmeyi harcayabileceklerini de sözlerine ekledi.

“Bu aynı zamanda Messenger ürünlerine, Instagram’a ve WhatsApp’a da fayda sağlayacaktır.

Şu anda herkese açık ağlarımız var ve kullanılabilir durumda.”

‘Bir Şeye Sahip Olmak Zorunda Değilsiniz’

Dorsey, Bitcoin’in benimsenmesinin herkese fayda sağladığını söyledi. Ancak, Silikon Vadisi’ndeki bazı geleneksel düşünceye de karşı çıktı. 

Twitter’ın eski CEO’su, Bitcoin hakkında;

“Bence çok değişiyor, ama sadece bir şeye sahip olmak zorunda değiliz. Bundan değer elde etmek için ona sahip olmanıza gerek yok.” dedi.

Meta, kendi kripto para birimini yaratan ilk platform olmayacaktı. Binance’dan CryptoCom’a kadar tüm büyük kripto para borsalarının kendi yerel varlıkları vardır.

Ancak Dorsey, endüstride açık protokollere ve açık standartlara doğru ilerlemeye öncülük ediyor.

“Gelecekteki tüm ürünlerimiz, TBD, Bitcoin madenciliği, Bitcoin cüzdanı olacak. Hepsi açık kaynaklıdır.”

Bu hafta Meta, Block’un, Crypto Open Patent Alliance’ına katıldı. “Çekirdek kripto patentlerini” diğer şirketlere karşı uygulamama sözü verdiler. Ancak bu, Meta’nın Diem’in teknolojisini 200 milyon dolara satmasından sonraydı.

Daha önce Dorsey, Meta’nın başarısız olan stabilcoin projesiyle dalga geçmişti. Latince’de ‘anıyakala’ anlamına gelen “carpe diem” tweet’ini attı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!