metaverse

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Metaverse Nedir? Adım Adım Detaylı Rehber!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda oldukça popüler olan Metaverse’ün ne olduğunu sizler için derledik. BİTCOŞAR ailesi olarak keyifli okumalar dileriz.

Finansal, sanal ve fiziksel dünyalar arasındaki bağlantılar giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldi. Hayatlarımızı yönetmek için kullandığımız cihazlar, bir düğmeye dokunarak istediğimiz hemen hemen her şeye erişmemizi sağlıyor. Kripto ekosistemi de bundan kaçamadı. NFT’ler, blok zinciri oyunları ve kripto ödemeleri artık sadece kripto meraklılarıyla sınırlı değil. Artık hepsi gelişmekte olan bir metaverse parçası olarak kolayca erişilebilir durumda.

Metaverse Nedir?

Metaverse, kullanıcıları hayatlarının her alanında birbirine bağlayan çevrimiçi, 3 boyutlu (3D), sanal bir alanı tanımlayan bir kavramdır. Tek bir tarayıcı üzerinden erişilebilen, farklı web sitelerini içeren internete benzer şekilde birden fazla platformu birbirine bağlar.

Konsept, Neal Stephenson’ın bilim kurgu romanı Snow Crash’de geliştirildi. Bununla birlikte, bir meta evren fikri bir zamanlar kurgu iken, gelecekte bir gerçek olabilir gibi görünüyor.

Metaverse, artırılmış gerçeklik tarafından yönlendirilecek ve her kullanıcı bir karakter veya avatarı kontrol edecek. Örneğin, sanal ofisinizde bir Oculus VR başlığıyla karma gerçeklik toplantısı yapabilir, işinizi bitirebilir, blok zinciri tabanlı bir oyunda rahatlayabilir ve ardından meta veri tabanında kripto portföyünüz ile finansmanı yönetebilirsiniz.

Ayrıca metaverse, oyun oynamayı veya sosyal medyayı desteklemenin yanı sıra ekonomileri, dijital kimliği, merkezi olmayan yönetimi ve diğer uygulamaları birleştirecek. Bugün bile, değerli öğelerin ve para birimlerinin kullanıcı oluşturması ve sahipliği, tek, birleşik bir metaverse geliştirmeye yardımcı olur. Tüm bu özellikler, blok zincirine bu geleceğin teknolojisine güç verme potansiyeli sağlar.

Video Oyunları Neden Metaverse’e Bağlıdır?

3 boyutlu sanal gerçekliğe yapılan vurgu nedeniyle, video oyunları şu anda en yakın metaverse deneyimini sunuyor. Bu önemli nokta sadece 3 boyutlu oldukları için değil, video oyunları artık hayatımızın diğer yönlerine geçen hizmetler ve özellikler sunuyor. Video oyunu Roblox, konserler ve buluşmalar gibi sanal etkinliklere bile ev sahipliği yapıyor.

Oyuncular artık sadece oyunu oynamıyor; aynı zamanda “siber uzay”daki diğer faaliyetler ve hayatlarının bir kısmı için de kullanırlar. Örneğin, çok oyunculu oyun Fortnite’da Travis Scott’ın sanal oyun içi müzik turuna 12,3 milyon oyuncu katılmıştı.

Kripto Paralar Metaverse’e Nasıl Sığar?

Oyun, metaverse’ün 3 boyut yönünü sağlar, ancak hayatın tüm yönlerini kapsayabilen sanal bir dünyada ihtiyaç duyulan her şeyi kapsamaz. Kripto, dijital mülkiyet kanıtı, değer aktarımı, yönetişim ve erişilebilirlik gibi gerekli diğer önemli parçaları sunabilir. Ama bunların tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Hadi bunları açıklayalım;
Gelecekte çalışırsak, sosyalleşirsek ve hatta metaverse’de sanal öğeler satın alırsak, mülkiyeti göstermenin güvenli bir yoluna ihtiyacımız var. Ayrıca bu öğeleri ve parayı metaverse’de transfer ederken kendimizi güvende hissetmemiz gerekiyor. Son olarak, eğer hayatımızın bu kadar büyük bir parçası olacaksa, metaverse’de yer alan karar vermede de rol oynamak isteyeceğiz.
Bazı video oyunları zaten bazı temel çözümler içeriyor, ancak çoğu geliştirici daha iyi bir seçenek olarak kripto ve blok zinciri kullanıyor. Blok zinciri, bu konularla başa çıkmak için merkezi olmayan ve şeffaf bir yol sağlarken, video oyunu geliştirme daha merkezidir.
Blok zinciri geliştiricileri ayrıca video oyun dünyasından da etkileniyor. Oyunlaştırma, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ve GameFi’de yaygındır. Görünüşe göre gelecekte iki dünyada da daha da bütünleşebilecek kadar benzerlikler olacak. Metaverse’e uygun blok zincirinin temel yönleri şunlardır:

Dijital mülkiyet kanıtı

Özel anahtarlarınıza erişimi olan bir cüzdan sahibi olarak, blok zincirindeki bir faaliyetin veya bir varlığın sahipliğini anında kanıtlayabilirsiniz. Örneğin, hesap verebilirliği göstermek için işteyken blok zincirindeki işlemlerinizin tam bir dökümünü gösterebilirsiniz. Cüzdan, dijital bir kimlik ve sahiplik kanıtı oluşturmak için en güvenli ve sağlam yöntemlerden biridir.

Dijital tahsil edilebilirlik

Bir şeyin kime ait olduğunu belirleyebildiğimiz gibi, bir ürünün orijinal ve benzersiz olduğunu da gösterebiliriz. Daha gerçek yaşam etkinliklerini dahil etmek isteyen bir metaverse için bu önemlidir. NFT’ler aracılığıyla, yüzde 100 benzersiz olan ve hiçbir zaman tam olarak kopyalanamayan veya taklit edilemeyen nesneler oluşturabiliriz. Bir blok zinciri, fiziksel öğelerin sahipliğini de temsil edebilir.

Değer aktarımı

Bir metaverse, kullanıcıların güvendiği güvenli bir şekilde değer aktarımı için bir yola ihtiyaç duyacaktır. Çok oyunculu oyunlardaki oyun içi para birimleri, bir blok zincirindeki kriptodan daha az güvenlidir. Kullanıcılar metaverse’de büyük miktarda zaman harcarlarsa ve hatta orada para kazanırlarsa, güvenilir bir para birimine ihtiyaçları olacaktır.

Yönetişim

Metaverse ile etkileşiminizin kurallarını kontrol etme yeteneği de kullanıcılar için önemli olmalıdır. Gerçek hayatta şirketlerde oy haklarına sahip olabiliriz ve liderleri ve hükümetleri seçebiliriz. Metaverse ayrıca adil yönetişim uygulama yollarına ihtiyaç duyacaktır ve blok zinciri zaten bunu yapmanın kanıtlanmış bir yoludur.

Erişilebilirlik

Dünyanın dört bir yanındaki herkes, halka açık (public) blok zincirleri üzerinde cüzdan oluşturabilmektedir. Evet siz de saniyeler içinde cüzdan oluşturabilirsiniz. Bir banka hesabının aksine, herhangi bir para ödemeniz veya herhangi bir ayrıntı vermeniz gerekmez. Bu, onu finansmanı ve çevrimiçi, dijital bir kimliği yönetmenin en erişilebilir yollarından biri yapar.

Birlikte Çalışabilirlik

Blok zinciri teknolojisi, farklı platformlar arasındaki uyumluluğu sürekli olarak geliştirmektedir. Polkadot (DOT) ve Avalanche (AVAX) gibi projeler, birbirleriyle etkileşime girebilen özel blok zincirler oluşturmaya izin verir. Ancak tek bir metaverse’ün birden fazla projeyi birbirine bağlaması gerekecek ve blok zinciri teknolojisi bu konudaki en etkili teknolojidir.

Metaverse Görevi Nedir?

Bahsettiğimiz gibi, metaverse hayatın tüm yönlerini tek bir yerde birleştirecek. Pek çok insan zaten evde çalışırken, metaverse’de bir 3 boyutlu bir ofise girebilecek ve iş arkadaşlarınızın avatarlarıyla etkileşime girebileceksiniz. İşiniz ayrıca metaverse ilgili olabilir ve size doğrudan metaverse’de kullanılabilen gelir sağlayabilir. Aslında, bu tür işler her ne kadar fark etmesek de zaten benzer bir biçimde var.

GameFi ve oyna-kazan modelleri artık dünya çapındaki insanlar için sabit gelir akışı sağlıyor. Bu çevrimiçi işler, insanların zamanlarını sanal dünyalarda yaşayarak ve para kazanarak geçirmeye istekli olduklarını gösterdikleri için gelecekte metaverse uygulaması için harika adaylardır. Axie Infinity ve Gods Unchained gibi oynayarak kazanılan oyunların 3 boyutlu dünyaları veya avatarları bile yoktur. Ancak, tamamen çevrimiçi dünyada para kazanmanın bir yolu olarak metaverse’ün bir parçası olmaktadırlar.

Metaverse örnekleri

Henüz tek bir bağlantılı metaverse’e sahip olmasak da, metaverse’e benzer çok sayıda platform ve projeler var. Tipik olarak, bunlar ayrıca NFT’leri ve diğer blok zinciri öğelerini de içerir.

Aşağıda bu konudaki üç örneği bir araya getirdik;

SecondLive

‌SecondLive, kullanıcıların sosyalleşme, öğrenme ve iş için avatarları kontrol ettiği bir 3 boyutlu sanal ortamdır. Projede ayrıca koleksiyonları değiştirmek için bir NFT pazar yeri vardır. Eylül 2020’de SecondLive, birinci yıldönümünün bir parçası olarak Binance Smart Chain’in Hasat Festivaline ev sahipliği yaptı. Sanal fuar, kullanıcıların keşfetmesi ve etkileşim kurması için BSC ekosistemindeki farklı projeleri sergiledi.

Axie Infinity

Axie Infinity, gelişmekte olan ülkelerdeki oyunculara tutarlı gelir elde etme fırsatı sunan, oynayarak kazanılan bir oyundur. Bir oyuncu, Axies olarak bilinen üç yaratığı satın alarak veya hediye ederek, Smooth Love Potion (SLP) token’ını kazanmaya başlayabilir. Açık piyasada satıldığında, birisi ne kadar oynadığına ve piyasa fiyatına bağlı olarak yaklaşık 200 ila 1000 dolar kazanabilir.
Axie Infinity tekil bir 3 boyutlu karakter veya avatar sağlamazken, kullanıcılara metaverse benzeri bir iş fırsatı sağlar. Filipinlilerin tam zamanlı istihdama veya sosyal yardıma alternatif olarak kullandığı ünlü hikayesini zaten duymuş olabilirsiniz.

Decentraland

Decentraland, sosyal unsurları, kripto para birimleri, NFT’ler ve sanal gayrimenkul ile birleştiren çevrimiçi dijital bir dünyadır. Bunun üzerine oyuncular, platformun yönetiminde de aktif rol alırlar. Diğer blok zinciri oyunları gibi, NFT’ler de kozmetik koleksiyon ürünlerini temsil etmek için kullanılır.
Ayrıca, kullanıcıların oyun içinde geçerli olan kripto para birimi MANA ile satın alabilecekleri LAND adı verilen 16×16 metrelik arazi parseller de mevcut. Tüm bunların birleşimi karmaşık bir kripto-ekonomi yaratır.

Metaverse’ün Geleceği Nedir?

Facebook, birleşik bir metaverse oluşturmak için destek veren büyük platformlardan birisidir. Bu, Facebook’un “Diem stablecoin” projesi nedeniyle kripto destekli bir metaverse için özellikle ilginç görünüyor. Mark Zuckerberg, uzaktan çalışmayı desteklemek ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için finansal fırsatları iyileştirmek için bir metaverse projesini kullanma planlarından açıkça bahsetti.
Facebook’un sosyal medya, iletişim ve kripto platformlarına sahip olması, tüm bu dünyaları bir araya getirme konusunda iyi bir başlangıç ​​sağlıyor. Microsoft, Apple ve Google dahil olmak üzere diğer büyük teknoloji şirketleri de bir metaverse oluşturmayı hedefliyor.
Kripto destekli bir metaverse söz konusu olduğunda, NFT pazar yerleri ve 3 boyutlu sanal evrenler arasında daha fazla entegrasyon bir sonraki adım gibi görünüyor. NFT sahipleri, ürünlerini OpenSea ve BakerySwap gibi pazar yerlerinde birden fazla kaynaktan satabilirler, ancak bunun için henüz popüler bir 3 boyut platformu yok. Daha büyük ölçekte, blok zinciri geliştiricileri, büyük bir teknoloji devinden daha fazla organik kullanıcıyla popüler metaverse benzeri uygulamalar geliştirebilir.
Metaverse Nedir? Adım Adım Detaylı Rehber!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!