Efinity (EFI) Fiyat Analizi: Bu Düşüşler Aslında Büyük Bir Fırsat mı? Krizi Fırsata Çevirin!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

18 Kasım 2021 tarihinde Gate.io’da işlem gören bir metaverse projesi olan Efinity (EFI) toplayacağıma dair bir yazı yazıp sizlerle paylaşmıştım. Öncelikle bu yazımı okumadan önce mutlaka bu konu ile ilgili ilk yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Aşağıdaki linke tıklayarak Efinity ile ilgili yazmış olduğum ilk yazıma ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yaklaşık Yüzde 1000 (10x) Artış Beklediğim Metaverse Projesi

Normalde Efinity (EFI) ile ilgili bir analiz videosu yayımlamayı planlıyordum bunun sözünü vermiştim fakat video çekmek için müsait olamadım bu yüzden yazı yazmaya karar verdim. Şu önemli hatırlatmayı tekrar yapmayı kendime borç bilirim. Yazdığım yazılarda, sosyal medya paylaşımlarımda, videolarımda her zaman kendim ne yaptıysam ve kendim ne yapıyorsam sizinle sadece onları paylaşıyorum. Yani yüzde 95 her zaman kendi yaptıklarımı sizlerle paylaşıyorum. Yüzde 5’lik kısımda bazen istisnai durumlar oluyor kendim yapmasam bile önemli olduğu için sizlerle paylaşıyorum. Tüm yazılarımı okurken lütfen bu prensibe dikkat ederek okumanızı sizlerden rica ediyorum.

Bu yazımda ilk önce bana gelen sorulara ve mesajlara naçizane yanıt vermeye çalışacağım. Daha sonra ise ne yapmamız gerektiği hakkında ve kendim ne yapacağımı sizlerle paylaşacağım. Son olarak ise EFI ile alakalı teknik analizimi sizlere sunacağım.

İlk yazımda Gate.io borsasında EFI’yi 1,00-1,30 dolar bölgesinden kademeli olarak toplayacağımı söylemiştim. Fakat aldığım öyle mesajlar var ki bazı arkadaşlarımız 2 dolardan EFI toplamış. Bu arkadaşlara tavsiyem sakın bir daha böyle bir hata yapmayın. Tepeden mal alınmaz, 2 dolar tepedir. Dolayısıyla bu arkadaşlarımız aslında büyük bir hata yaptılar. Fakat hata yapmak kötü bir şey değildir. Hepimiz hata yaptık, yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Burada önemli olan husus şudur. Hatalarımızdan ders çıkarmalıyız. Burada çıkarılacak ders ise bundan sonra hiçbir malı değerinin üzerinden almamaktır.

Tamam bu hatayı yaptık 2 dolardan EFI’yı topladık diyelim ne yapmamız gerekiyor. Ben eğer 2 dolardan EFI toplasaydım. Şuan yapacağım tek şey EFI maliyetimi düşürebildiğim kadar düşürmek olurdu. Ardından maliyetim çıkana kadar sabırla beklemek olurdu. Gerekirse bir süreliğine unuturdum. EFI şuanda 0,48 dolardan işlem görüyor. Haliyle 2 dolardan toplayan ciddi bir zarar yapmış oldu ama bu zararı satarsa gerçekleştirmiş olur satmazsa ve sabırla beklerse ve kademeli olarak maliyet düşürmeye devam ederse bir süre sonra tüm zararını kapatmış hatta kâra bile geçmiş olur.

Bir diğer sorulan soru EFI neden düşüyor? Aslında bu sorunun cevabı çok basit ama sanırım bu soruyu soranlar piyasa yeni giren arkadaşlarımız. EFI’nin düşmesi için özel bir sebep yok, Bitcoin yüzünden düşüyor. Bitcoin düştüğü sürece de EFI düşmeye devam edecek. Bu sadece EFI ile ilgili olan bir durum değil. Tüm piyasa BTC üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden BTC düştüğünde otomatik olarak birçok altcoin de bundan etkileniyor ve sert tepki veriyor. Hatta bunu örnekler üzerinden ispatlayayım. Aynı dönemde EFI değil de Ethereum alsaydınız, 4300 doların üzerinden Ethereum almış olacaktınız ve şuan ETH’nin fiyatı 2400 dolarlara kadar düştü. Bitcoin’den sonra piyasanın en baba projesi olan ETH bile bu süreçte dibe çakılmışken diğer küçük projeler nasıl olurda çakılmaz? Bu konuya bu şekilde bakmamız icap eder.

Piyasa düştüğü sürece maalesef yapacak bir şeyimiz yok. EFI projesinde vermiş olduğum hedeflerimin gelebilmesi ise önce BTC’de vermiş olduğumuz hedeflerin gelmesi gerekiyor. Aslında bu zamanlara kadar çoktan bu hedeflerin gelmesi gerekiyordu. Teknik göstergeler, bankalar, birçok finans kurumu ve ünlü analistlerde bu hedeflerin geleceğine işaret ediyordu. En basitinden borsalardaki BTC miktarında rekor seviyede düşüş vardı ve hala var. Bu bize BTC fiyatının rekor seviyelere çıkacağına işaret eder ama maalesef epey bir süredir piyasada çok enteresan ve beklenmeyen hareketler olmaya başladı. Fed’in faiz arttırımına başlayacağına dair yapılan söylemler aslında çok etkili oldu. Bu açıklamalar yapılmasaydı şuan BTC hedefleri ve buna bağlı diğer altcoin’lerin hedefleri de aslında gelmiş olacaktı.

Efinity projesinin önemine gelirsek bunu tekrar tekrar anlatmama gerek yok bunu zaten ilk yazımda madde madde anlattım. Dileyen yukarıda verdiğim linke tıklayıp o yazıyı tekrar okusun. Ayrıca bunu söylemek istemezdim ama söyleyeceğim benim portföyümde yüzde 6 civarında EFI bulunuyor. Bu gerçekten büyük bir oran. Birçok altcoin tutuyorum bunların içerisinde yüzde 6 düzeyinde olan sadece birkaç proje var. Yani EFI en çok yatırım yaptığım birkaç projeden birisidir.

Şuanda portföyümde herkes gibi benimde çok fazla zararım var. Kurallara göre hareket ettiğim için bu beni üzmüyor. Çünkü her düşüşün bir çıkışı olur. Biz ne düşüşler gördük bugüne kadar sonunda hep sabredenler kazandı. Uzun zamandır ilk defa bu kadar çok satış yapıldı. Bu aynı zamanda bir fırsattır. Çünkü her şey çok ucuz. Bu krizleri fırsata çevirmek gerekiyor.

Efinity (EFI) Fiyat Analizi

EFI an itibari ile Gate.io’da 0,48 dolardan işlem görüyor. Bu seviye dibin dibi konumunda. Bu hem maliyetleri ciddi anlamda düşürmek hem de potansiyel artışları yakalayabilmek için aslında çok iyi bir alım fırsatıdır.

EFI Binance’de işlem görmüyor ama ileride Binance’ye gireceğini düşünüyorum. Binance’de işlem görmemesi bence ayrı bir fırsat çünkü bu tarz projeler Binance’ye girdikleri zaman yatırımcılarına güzel kazandırma ihtimali yüksek. Bu yüzden ben Gate.io’dan EFI topladım. Siz de Gate.io borsasına üye değilseniz aşağıdaki kayıt linkine tıklayarak Gate.io’ya kayıt olup EFI satın alabilirsiniz.

En İyi Altcoin Borsası Gate.io Kayıt Linki https://bit.ly/gateioKAYIT

EFI’de 0,70 dolar seviyesi çok önemli bir direnç haline geldi. Çünkü buradaki destek güçlü bir destekti ve daha önce buralardan yukarı yoluna devam etmişti ama bu sefer BTC’nin sert düşüşü bu destek seviyesini aşağı yönlü olarak kırdırdı. Bu yüzden bu kilit seviyenin altına düşmesi resmen fiyatı bedava haline getirdi. Hele EFI’ye hiç girmeyenler buradan girdiklerinde aslında hepimizden çok daha iyi bir potansiyel kâr yakalamış olacaklar. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir, bu yazı sadece bilgilendirme yazısıdır ve sadece benim yorum ve düşüncelerimi içerir.

Günlük Efinity (EFI) Grafiği. Kaynak: TradingView

Birçok teknik göstergeye göre EFI’nin fiyatı dipte ve alım bölgesinde. Dirençlerimiz ise sırasıyla aşağıdaki gibidir.

1.Direnç 0,70 dolar

2.Direnç 1,00 dolar

3.Direnç 1,25 dolar

Ben kademeli olarak EFI topladım ve BTC yüzünden bende çok zarardayım ama sabırlı bir şekilde verdiğim hedeflerin gelmesini bekleyeceğim. Aynı zamanda bu süre zarında maliyetimi en dibe çekip maksimum kârımı arttırmaya çalışacağım.

3
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!