Teknik Analiz Nedir? Kripto Paralarda Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Teknik Analiz Nedir? Kripto Paralarda Teknik Analiz Nasıl Yapılır?
Teknik Analiz Nedir? Kripto Paralarda Teknik Analiz Nasıl Yapılır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknik analiz nedir? Finans piyasalarındaki geçmiş hareketleri takip ederek geleceğe yönelik yapılan tahmin yöntemlerine teknik analiz denir. Teknik analiz, bütünüyle fiyatlarla ilişkilidir. Fiyat hareketlerini yorumlayan bir analizdir. Trend eğilimine yönelik fiyatları matematik formül ve özel göstergeler ile gösterir. Formüller basit bir şekilde uygulanabilir. Ancak formülde yer alan verileri fiyat grafikleri sonucunda elde edersiniz. Piyasada genellikle yatırımcılar tarafından farklı grafik çeşitleri kullanılır. Bunun nedeni yatırım yapılan araçların ve beklentilerin aynı olmamasıdır. Teknik analiz kullanılırken en sık başvurulan yöntemler formasyonlar ve indikatörlerdir.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Teknik Analiz Nedir?

Modern teknik analizin kurucusu Charles Dow’dur. Charles Dow’un teknik analizle alakalı 6 temel ilkesi vardır. Bunlar;

1- Pazarın 3 temel hareketi vardır. Bunlardan ilki ana harekettir. Bu hareket 1 yıldan başlayıp birkaç yıla kadar süren harekettir. İkinci temel hareket orta evredir. Bu hareket 10 günden 3 aya kadar süren bir hareket türüdür. Üçüncü olarak da kısa evre hareketini örnek gösterir. Bu da saatlerden 1 aya kadar süren bir hareket türüdür.

2- Büyük trendler 3 aşamadan oluşur. Bunlardan ilki birikim aşamasıdır. Birikim aşamasında bazı yatırımcılar trendin kırılacağını önceden görerek alım yapmaya başlarlar ancak bu yatırımcıların sayısı oldukça azdır. İkinci aşama halk katılımı aşamasıdır. Piyasada boğa başlangıcı olarak nitelendirilen aşama bu aşamadır. Bu aşama içerisinde fiyatlar sert bir şekilde yukarıya doğru gitmeye başlar. Üçüncü aşama ise dağıtım aşamasıdır. Bu aşama içerisinde fiyatlar iyice yükseklere çıkar ve tecrübeli yatırımcılar artık piyasanın doygunluğa ulaştığını görüp satışa başlar.

3- Borsa tüm haberleri fiyatlar.

4- Trendler hacimle desteklenmelidir.

5- Trendlerin kırıldığına yönelik kesin sinyaller alınmadığı sürece trendler devam eder. Yani ana trendlerin içerisinde minor trendler olabilir. Esas olan ana trendin varlığıdır. Minor trendler ana trendi etkilemez.

6- Charles Dow’un altıncı ve son ilkesi ise borsaların ortalamalarını birbirleriyle onaylamaları gerektiğidir.

Kripto Paralarda Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Finans piyasalarında yapılan yatırımlar fiziki olmayan şekillerde, online işlem platformları üzerinden gerçekleştirilir. Teknik analizler de bu platformlar aracılığıyla yapılır. Platformda yatırım yapmayı düşündüğünüz enstrümanı seçerek, üzerinde istediğiniz teknik analizi uygulayabilirsiniz. Örnek verecek olursak, fiyat grafiklerini seçtiğinizde, karşınıza enstrümanını belirlediğiniz vade aralığında fiyat-zaman grafiği çıkar. Ayrıca formasyon ve diğer yöntemleri kullanarak fiyat grafiği çıkarabilirsiniz. Önemli olan bu grafikleri doğru bir şekilde yorumlamaktır. Eğer doğru bir şekilde yorumlarsanız, güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için bilgi ve deneyim sahibi olmak önemlidir. Teknik analiz nedir? Sorusunun cevabı karmaşık gibi görünse de işin içine girdiğinizde kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir yöntemdir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!